Biscotto di Sorrento pyöreä pizzakivi 33 cm
Halkaisija on noin 33 cm ja paksuus noin 1,5-2 cm. Sopii pizzauuniin, jonka kiven halkaisija on 33-34 cm tai esim. Kamadoon. Koska kivet valmistetaan käsityönä, niiden koko voi muutaman millin vaihdella. Suuremmankin kiven saa kuitenkin mahtumaan esim. Panetti Pizzetta Primo -uuniin reunan varovaisella hionnalla kiinnikkeiden kohdalta.
Pyöreä biscotto di Sorrento 33 cm pizzakivi on aito italialainen paistokivi, joka on valmistettu käsityönä Sorrenton niemimaalla Italiassa. Tämä kivi on tehty perinteisestä Maianon alueen savesta, jota käytetään myös ammattimaisten pizzauunien pohjissa. Materiaali tunnetaan erinomaisesta lämmönvarauskyvystään ja tasaisesta lämmönjaosta, mikä mahdollistaa täydellisen napolilaisen pizzan paiston kotona tai pizzauunissa.
Biscotto di Sorrento -kiven huokoinen rakenne imee ylimääräistä kosteutta taikinasta ja estää pizzan pohjaa palamasta, vaikka uunin lämpötila olisi korkea. Tämä ominaisuus erottaa sen tavallisista tulenkestävistä kivistä tai teräspohjista. Kivi varaa lämpöä tasaisesti ja vapauttaa sen hallitusti, mikä tuottaa rapean, mutta pehmeän pizzapohjan ja kauniin tasaisen paistotuloksen.
Maianon tiilitehtaat, joissa valmistetaan Biscotto di Sorrento -kiveä, ovat osa Sorrenton niemimaan vanhinta käsityöperinnettä. Kun savi työstetään käsin, siitä tulee hyvin huokoinen ja se varastoi lämpöä erinomaisesti.
Pyöreä biscotto on erinomainen valinta kaikille, jotka haluavat paistaa pizzaa aidolla italialaisella tavalla ja saada aikaan perinteisen napolilaisen rakenteen ja maun.
Ohjeet Biscotto-kiven käyttöönottoon
Ominaisuudet:
Halkaisija: noin 33 cm
Paksuus: 1,5-2 cm
Valmistusmaa: Italia


